Program

Monday 20. April

18.00 – 22.00    Welcome reception at “U Draka”

Tuesday 21. April

09.00 – 09.30    Registration

Chair: Jan Štrobl

09.30 – 09.40    Workshop opening

09.40 – 10.00    Rene Hudec – IBWS: Introduction & Historical Background

10.00 – 10.25    Milan Kadera – Space activities in the Czech Republic

X-Ray Astronomy Session

10.25 – 11.10    Franco Giovannelli – Frontier Research in Astrophysics: A Short Cruise

11.10 – 11.25 Coffee Break

11.10 – 11.40    Franco Giovannelli – Low energy indicators of high energy processes in X-ray pulsars: A possible general model

11.40 – 12.10    Vojtěch Šimon Monitoring the soft X-ray transient Aql X-1

12.10 – 12.40    Marcus Langejahn – Hard X-ray Emission of Blazars and Other AGN with Swift/BA

12.40 – 14.00 Lunch at “Cantina Nostress”

Chair: József Kóbori

14.00 – 14.25    Matthias Kuehnel – The Fit Statistics of Simultaneous Fits in ISIS

14.25 – 14.50    Ralf Ballhausen The 2013 outburst of KS 1947+300 as seen by Suzaku

14.50 – 15.05    Sebastian Falkner Self-consistent simulations of the observable flux of accreting neutron stars

15.05 – 15.20 Coffee Break

Long-Term evolution and Astronomical Plate Archives Session

15.20 – 15.55    Rene HudecRecent Results in Photographic Archives Digitization

15.55 – 16.30    Vojtěch Šimon – The optical long-term activity  of the high-energy sources:  Perspectives for GAIA

16.30 – 16.55    Petr Skala – Measurement of properties of wide field lenses

19.00 – 21.00 Dinner at “U Draka”

Wendesday 22. April

Chair: Matthias Kuehnel

Gamma Ray Bursts Session

09.30 – 10.15    Gennady Bisnovatyi-Kogan SGR and AXP – are they magnetars?

10.15 – 10.35    József Kóbori – Orphan afterglow rate with future sky survey program

10.35 – 11.00    Sebastian Schmidl – Two recent GRB supernovae observed with GROND and VLT

11.00 – 11.20 Coffee Break

11.20 – 11.50    Maria D. Caballero-Garcia – Initial follow-up of optical transients using BOOTES (part II)

11.45 – 12.20    Martin Topinka – Machine learning classification of short transient gamma-ray events

12.20 – 13.30 Lunch at “Cantina Nostress”

Chair: Martin Jelínek

13.30 – 13.55    Robert Filgas – PICO – Search for Dark Matter with Bubble Chambers

13.55 – 14.15    Martin Blažek Simulator of stellar crowded fields

14.15 – 14.40    Gabriel Szász – Dawn of the Scientific Cloud Computing

14.40 – 15.00    Vladimír Tichý – Mathematical descriptions of multi-foil optics

15.00 – 15.45 Coffee Break + Poster Session

  • Istvan Racz: Brightness distribution of GRB host galaxies using survival analysis
  • Zsolt Bagoly: GRBs and the large scale structure Daniela Dorner – Flare Alerts for TeV Blazars from FACT
  • Dominik Hertel: The 2011 giant outburst of 4U0115+634 as seen with Suzaku
  • Richard Urban, DiS.: Metadata for digitized astronomical plates
  • Ivo Veřtát: Small satellite development at the University of West Bohemia
  • Rene Hudec: LE X ray monitors as payloads for picosatellites
  • Lukas Hudec: In Situ Digitization of Astronomical Photogtaphic Archives

17.00 – 18.00    Martin Topinka – Public talk: Dark forces of the Universe (Přednáška pro veřejnost: Temná síla Vesmíru)

19.00 – 21.00 Dinner at “U Draka”

Thursday 23. April

Chair: Sebastian Falkner

X Ray satellites Session

09.30 – 10.05    Joern Wilms – The ATHENA end to end simulations

10.05 – 10.40    Carlos Granja – Quantum Imaging Detection and Directional Visualization of Space Radiation with SATRAM/Timepix Spacecraft Payload in LEO Orbit

10.40 – 11.00    René Hudec ESA M4 Candidate Missions with Czech Participation

11.00 – 11.20 Coffee Break

Robotic Telescopes

11.20 – 11.55    Martin Jelínek – Observing GRBs with Robotic Telescopes

11.55 – 12.30    Jan Štrobl – Autonomous robotic telescopes in Ondrejov: D50 & BART

12.30 – 12.45    Martin Topinka Personal Space

12.45 – 14.00    Lunch at “Cantina Nostress”

16.00 – 23.00    Conference dinner

Friday 24. April

Chair: Martin Blažek

Small Satellites Session

09.30 – 10.15    Klaus Schilling – Distributed, Networked
Pico-Satellites for Space Weather and Earth Observations

10.15 – 10.35    Vladimír Dániel VZLUSAT-1 EQM and PFM testing campaign

10.35 – 10.55    Vladimír Tichý – Optical study of nano-satellite x-ray monitor

10.55 – 11.15      Coffee Break

11.15 – 11.35    Ladislav Pína X-ray monitoring for astrophysical applications on Cubesat

11.35 – 11.50    Martin Urban – Measurement of evaporation and evaluation of changes of the mechanical properties on nanosatellite

11.50 – 12.05    Ondřej Nentvich – Measurement of mechanical properties of carbon-fibre composite on nanosatellite

12.05 – 12.20    Veronika Stehlíková – Study of radiation impact on orbit

12.20 – 13.30    Lunch at “Cantina Nostress”

Chair: Istvan Racz

13.30 – 13.50    Philip  Bangert – Recent Advances in the UWE satellite series

13.50 – 14.05    Alexander Kramer – Suitable propulsion systems for a 1U CubeSat

14.05 – 14.20    Franco Giovannelli – Concluding Remarks

14.20 – 14.35    Rene Hudec – Concluding Address

14.35 – 14.45    Workshop closing

Hard X-ray Emission of Blazars