Program

Tuesday 22. April

18.00 – 22.00                      Welcome reception, hotel “U Draka”

Wendesday 23. April

09.00 – 09.30                      Registration

09.30 – 09.45                      Workshop opening

Session chair: Stanislav Vítek

09.45 – 10.05                      Rene Hudec – IBWS: Introduction & Historical Background

10.05 – 10.55                     Klaus Schilling – Distributed, Networked Pico-Satellites for Space Weather and Earth Observations

10.55 – 11.15      Coffee Break

Session chair: Karl Mannheim

11.15 – 11.40                     Vladimír Dániel – Radiation environment measurement onboard nanosatellite VZLUSAT1

11.40 – 12.00                      Ali Kheirkhah – OPS-SAT: An ESA CubeSat as an in-orbit experiment laboratory

12.00 – 12.20                      Matus Kocka – SkCube

12.20 – 12.40                      Vladimír Tichý – NANOX – Proposed Nano-Satellite X-Ray Monitor

12.40 – 14.00    Lunch at “Cantina Nostress”

Session chair: Klaus Schilling

14.00 – 14.25                      Ivo Veřtát – PilsenCube picosatellite – project overview

14.25 – 14.45                      Tristan Tzschichholz – Distributed small systems for scientific applications in space

14.45 – 15.05                     Petr Hana – Mechanical measurement of Composite structures exposed to cosmic radiation in Earth orbit on board of a „CubeSat“ satellite

15.05 – 15.20      Coffee Break

Session chair: Daniela Dorner

15.20 – 15.40                      Vladimir Karas – Oblique Magnetic Fields and the Role of Frame Dragging

15.40 – 16.00                     Audrey Trova – Vertical self-gravity in discs and outer edge effects

16.00 – 16.20                     Michal Zajaček – Galactic Center Minispiral: Interaction modes of neutron stars

 

19.00 – 21.00      Dinner at “U Draka”

 

 

Thursday 24. April

Session chair: Martin Jelínek

09.00 – 09.35                      Daniela Dorner – Long-term Monitoring of Bright TeV Blazars with FACT

09.35 – 09.55                      Christina Graefe – X-ray emission of Centaurus A

09.55 – 10.15                     Felicia Krauss – Ernie and Bert in the Radio: The TANAMI view of the IceCube PeV Neutrino events

10.15 – 10.45      Coffee Break

Session chair: Matúš Kocka

10.45 – 11.10                     Alex Markowitz – First Statistical Tests for Clumpy-Torus Models: Constraints from RXTE monitoring of Seyfert AGN

11.10 – 11.35                      Vojtech Simon – Very soft X-rays: an almost neglected band for monitoring

11.35 – 12.00                      Jana Polednikova – Microvariability detection in type 2 quasars

12.00 – 13.30    Lunch at “Cantina Nostress”

Session chair: René Hudec

13.30 – 14.00                      Ladislav Pina – Hard X-ray monitoring for astrophysical application

14.00 – 14.20                      Stanislav Vitek – RTS2 for people

14.20 – 15.00      Coffee Break + Poster Session

Leena Khan – Cosmic rays and their interaction with the earth’s magnetic field

Rene Hudec – GLORIA Project and Investigation of Cataclysmic Variables

René Hudec – GLORIA Project Telescopes BART and D50

Daniela Dorner – Flare Alerts for TeV Blazars from FACT

Elena Anisimova – Elimination of barrel distortion using wide-field imaging system calibration

Petr Janout – Zernike polynomials used for stellar object fitting

Martin Blazek – GRBspec – database and visualizing tool for GRB spectra

17.00 – 23.00      Conference dinner at “St. Florian brewery”, Loket

Friday 25. April

Session chair: Joern Wilms

09.00 – 09.20                      Rene Hudec – Analyses in Astronomical Photographic Archives

09.20 – 09.40                      Petr Skala – Accuracy of DSLRs

09.40 – 10.00                      Rene Hudec – Baker Nunn Camera Databases and their application in high energy astrophysics

10.00 – 10.20                      Maria D. Caballero-Garcia – The X-ray spectral and timing behaviour of the accreting pulsar V0332+53

10.20 – 10.45      Coffee Break

Session chair: Martin Blažek

10.45 – 11.10                      Matus Kocka – SNRs in 3D

11.10 – 11.35                      Gabriel Szász – OpenStack: An Open Source Cloud Platform

11.35 – 12.00                      Martin Jelinek – COLORES on BOOTES-2, calibration

12.00 – 12.15                     Maria D. Caballero-Garcia – Initial follow-up of optical transients using BOOTES

12.35 – 14.00      Lunch at “Cantina Nostress”

14.00 – 14.30      Workshop closing